Pestovanie echinacey

Pestovanie echinacey purpurovej (Echinacea purpurea) ako liečivej rastliny nie je zatiaľ u nás veľmi rozšírené. Všetky echinacey patria do čeľade astrovitých. Sú to trvalky s veľkými protistojnými alebo striedavými listami s drsnejším povrchom.

Echinacea purpurová obľubuje polotieň a dostatok vlahy. Prvý rok vyrastie z dobre rozvinutého koreňa len prízemná ružica listov, druhý rok už vytvára viac stoniek, ktoré sú na vrchole zosilnené. Z každej z nich, aj z pazúch listov, vyrastie veľky kvet tmavoružovej farby s piemerom desať až pätnásť centimetrov. Kvitne až do neskorej jesene. Semená sa tvoria na pichľavom kvetnom lôžku hnedočiernej farby, sú čierne. Stonky dosahujú výšku šeťdesiat až stoosemdesiat centimetrov. Na silne rozkonárených osiach vyrastajú drsné vajcovité listy so špicatým koncom a pílkovitým okrajom.

V našich zemepisných šírkach môžeme pestovať všetky druhy echinaceí. Rastliny však neznášajú priame slnko a mráz. Naše zimy im neuškodia, v chladnejších oblastiach ich však treba prikryť čečinou. Najlepšie sa im darí v ľahších humóznych pôdach s dostatkom vlahy a vápnika.

Drobné semienka vysievame vo februári až marci do skleníka, pareniska alebo do debničky, ktorú umiestnime v miestnosti za sklom. Plytko vysiate semená klíčia pomerne dlho. Asi po šiestich týždňoch ich pikírujeme po jednej do malých nádob, koncom juna alebo v júli vysádzame na stanovište v spone aspoň 30 krát 40 centimetrov. Prihnojujeme ich dobre vyzretým humusom.

Vysievanie na záhon

Priamo ba záhon vysievame koncom apríla do spomu 25 x 50 centimetrov po 4 až 5 semien, do hĺbky 1 až 1,5 centimetra. Semená vyklíčia do 4 týždňov. Po vzídení sa rastliny jednotia. Pôda pred sejbou alebo pred sadením musí byť dokonale spracovaná a vyhnojená organickými hnojivami.